לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

רשלנות רפואית – פסק-דין חשוב

רשלנות רפואית – פסק-דין חשוב

רשלנות רפואית, לצערנו, הינה תופעה נפוצה בעולם כולו בכלל, ובישראל בפרט. במאמר זה נסקור פסק-דין חשוב העוסק ברשלנות רפואית של אבחון שגוי של מחלה, שהוביל לנזקים בריאותיים כבדים למטופל – תא (ב”ש) 22/92 איתן ונורה הדר נ’ קופ”ח של ההסתדרות הכללית.

עובדות המקרה

בשנת 1964 פנה מר איתן הדר לרופא לאור התפרצויות של מחלת המעי הגס בגופו. הרופא אבחן נכונה את מחלתו וסיפק לו תרופה אשר דיכאה את המחלה במשך מספר שנים.

בשנת 1980, לאחר שסבל במשך תקופה ארוכה מסימפטומים שונים, אובחן מר הדר אבחנה מוטעית בנוגע למלחה ממנה סבל ועקב כך ניתנו לו סטרואידים במינון גבוה.

בשנת 1987 אובחנה מחלת עור ממנה סבל והטיפול בסטרואידים נמשך. לאחר שהתלונן על כאבי גב, נקבע לו מועד מאוחר לבדיקת C.T.. דא עקא, 10 ימים לפני הבדיקה התמוטטה חוליה בגבו והוא נשאר נכה בשיעור של 100%. עקב כך, סובל מר הדר משיתוק בחצי גופו וממחלת סכרת.

רק במאי 09′ אובחנה מחלתו האמיתית של מר הדר, סופקה לו התרופה המתאימה ומצבו הבריאותי השתפר.

מדובר באותה מחלה ממנה סבל בשנות ה- 60 ובאותה תרופה שסופקה לו אז.

שאלת הרשלנות הרפואית

על-מנת לבחון האם היתה רשלנות רפואית מצד קופת חולים כלפי מר הדר, פתח השופט אליעזר ריבלין את הכרעת הדין בקביעה, כי אין מחלוקת על כך שחלה על קופת חולים חובת זהירות כלפי מר הדר אשר טופל בידי רופאיה, בבתי החולים שלה ובמרפאותיה.

בשלב הבא עבר השופט ריבלין לבחון האם הופרה חובת הזהירות בכל שלב בטיפול שניתן, או שלא ניתן, למר הדר:

  1. האשפוז הראשון – השופט קבע כדלהלן: מכיוון שבמקרה זה קם ספק בנוגע למחלה ממנה סבל מר הדר, ראוי היה כי הרופאים יבקשו לעיין בתיקו הרפואי, אשר רשומה בו המחלה ממנה סבל בשנות ה- 60. זאת ועוד, חרף החשד בדבר קיומה של מחלה בדרכי העיכול של מר הדר, לא בוצעה לו בדיקת ביופסיה, אשר אין חולק כי היתה ראויה להתבצע במקרה כזה, וכי אילו היתה מבוצעת ניתן היה לאבחן את המחלה האמיתית.
  1. האשפוז השני – גם במקרה זה לא ביקשו הרופאים לעיין בתיקו הרפואי של מר הדר, על אף שהביעו חוסר ביטחון באבחנתם. השופט קבע, כי האבחון השגוי של המחלה באשפוז זה נבע כתוצאה מרשלנות רפואית, שכן המחלה אובחנה על-ידי מחצית מהסימנים הנדרשים בלבד כתנאי לאבחנתה.
  1. רופא המשפחה – השופט קבע, כי החלטתו של רופא המשפחה, כרופא כללי ולא מומחה, שלא להפנות את מר הדר לבדיקות מעקב לאיתור קיומן של תופעות לוואי צפויות עקב השימוש בסטרואידים, נגועה ברשלנות רפואית רבתי.
  1. האשפוז השלישי – במקרה זה שללו הרופאים את קיומה של מחלת מעיים לאור הבדיקות שנערכו למר הדר שבע שנים קודם לכן. לאור הסימפטומים שהעלו את החשד לקיומה של מחלת מעיים והשנים הרבות שחלפו מאז נבדק מר הדר, קבע השופט כי הדבר מהווה רשלנות רפואית. עוד קבע, כי מחלת העור לכשעצמה חייבה בדיקה חוזרת של מר הדר שמא הוא חולה במחלת המעיים.
  1. קביעת המועד המאוחר של בדיקת ה – .T.C- השופט אמנם סבר, כי היה על הרופאים לעשות מאמץ לקבוע למר הדר בדיקה למועד מוקדם ככל האפשר לאור מצבו הבריאותי, אולם לא באו לפניו ראיות שהקדמת הבדיקה היתה עשויה למנוע את הנזק שאירע לו.

שאלת הקשר הסיבתי

השופט הצביע על העובדה שמתן התרופה המתאימה למחלתו של מר הדר הביאה לשיפור ניכר במצבו, וכן על העובדה שבמקרים שלא די בתרופה זו ניתן לטפל במחלה באופן כירורגי. כמו כן, על-פי עדויות מומחים של שני הצדדים, עלה כי טיפולים אלו היו מונעים את הטיפול בסטרואידים במינון גבוה, וכי התמוטטות החוליה בגבו של מר הדר ומחלת הסכרת שהתפרצה בגופו הינן פועל יוצא של השימוש בסטרואידים.

לאור כל האמור לעיל, הכריע השופט ריבלין כי היתה רשלנות רפואית מצד הרופאים.

* מהן הזכויות שלך? שאל עכשיו בפורום משפטי: פורום רשלנות רפואית

עו”ד אילן הלוי (45), בוגר תואר ראשון ושני מאוניברסיטת ת”א. עוסק בתחום הנדל”ן מאז שנת 1987, בעל ניסיון רב בתחום התמ”א 38, וכן בעל ניסיון מקצועי רב כמנהל בגופים משמעותיים בתחום הנדל”ן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלויכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.אין באמור לעיל ובאתר תמ”א 38 משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תמה 38 לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תמ”א 38 עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלוי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: בית.
פרטי יצירת קשר:

שד שאול מלך 8, תל אביב

בית אמות משפט (קומה 8)

טל’ 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף