פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלויפרטי יצירת קשר:

שד שאול מלך 8, תל אביב

בית אמות משפט (קומה 8)

טל’ 077-9974772

מידע חשוב נוסף

מימוש תמ”א 38

מימוש תמ"א 38

יש לך שאלה משפטית בנושא? שאל אותנו בפורום תמ”א 38

כיצד ממשים את תמ”א 38

תמ”א 38 מעודדת יזמים וקבלנים לחזק את הבניינים אשר מוגדרים כמועדים להריסה במקרה של רעש אדמה. כאמור, התוכנית “מחליפה” את מיגון הבניין בפני רעידות אדמה, תמורות זכויות בנייה במבנה. הדרך הפשוטה ביותר עבור בניינים וגם המתבקשת במקרה זה, היא לשכור את שירותיו של יזם או קבלן (להלן בכל מקום שבו ייכתב קבלן או יזם הכוונה היא לאחד מהשניים), אשר יחזק את המבנה ויבצע פעולות שיפוץ נוספות, כגון בניית מעלית ולובי חדש.

העסקה תבוצע לאחר מו”מ מקיף בין היזם לדיירי הבניין ותותאם לצרכי הדיירים עם המגבלות אותם יציב היזם. אם כן, בסיום העסקה הדיירים מקבלים בניין חסין לרעידות אדמה ומשופץ, ולעומתם מקבל היזם זכויות בניה במבנה. תוספת זכויות זו תשמש את היזם לבניית קומה נוספת, ברוב המקרים, או לחילופין סגירת קומה מפולשת או הרחבת המבנה. היזם ימכור את הדירות החדשות וכך למעשה, יממן את עלות השיפוץ ויממש את רווחו היזמי.

לכאורה, מהאמור לעיל עולה שהדיירים בעצמם יכולים לוותר על “איש האמצע”, היזם, ולפעול במסגרת תמ”א 38 בעצמם. כלומר, פנייה ישירה לקבלן ביצוע שיבצע את עבודות השיפוץ, ועבור עבודות אלו, וועד הבית ישלם לו. בדרך זו, בזכויות הבנייה יזכו בעלי הדירות עצמם, והם עצמם יממשו באמצעות מכירתם או לשימושים הפרטי.

דרך זו אפשרית מבחינה תיאורטית, אך כוללת בחובה מספר בעיות מהותיות אשר קשורות בכך שוועד הבית אינו מהוקצע בעסקי הבניין ואינו בעל יכולת קשב וזמן לניהול פרויקט מסובך זה.

אין באמור לעיל ובאתר תמ”א 38 משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תמה 38 לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תמ”א 38 עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

לייעוץ מקצועי ראשוני ללא התחייבות 077-9974772
פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

מידע חשוב נוסף