לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

לפני שחותמים על חוזה שכירות דירה

לפני שחותמים על חוזה שכירות דירה

ההתחייבות ההדדית של חוזה שכירות דירה

כאשר משכיר ושוכר, רוצים להבטיח ביניהם כי לאורך כל תקופת השכירות שני הצדדים יקיימו את מה שמתחייב – עליהם לחתום כמובן על חוזה מתאים. לחוזה זה קוראים בפשטות חוזה שכירות דירה, וכמו כל חוזה – הוא בעצם משקף את האינטרסים שיש לשני הצדדים. ראוי להבין, כי ברוב המקרים, אכן שני הצדדים מצליחים לשמור על כלל הסעיפים הכתובים בתוך חוזה שכירות דירה משום שפשוט יש להם רצון טבעי בכך: המשכיר רוצה להרוויח את דמי השכירות החודשיים, והשוכר רוצה ליהנות מקורת גג, ולוודא שהמשכיר ממלא אחר התחייבויותיו. עם זאת, על מנת שהחוזה יהיה תקיף וענייני, יש לדאוג ולראות שיש בו סעיפים שונים, אשר יבטיחו את קיומו התקין. את הסעיפים הללו אפשר לחלק לשלושה חלקים שונים: החלק שמדבר על תנאי השכירות, החלק שמדבר על הנכס המושכר והחלק שמדבר על הפרת החוזה. כל אחד מהחלקים הללו הוא בעל חשיבות שונה.

פירוט על שלושת החלקים

1. תנאי השכירות: תנאי השכירות שמופיעים בתוך חוזה שכירות דירה, כוללים בתוכם מספר סעיפים שונים. הסעיף המרכזי הוא זה שמגדיר במפורט מהי תקופת השכירות – מתי היא מתחילה ומתי היא מסתיימת. אפשר להכניס לחלק זה גם אופציה להארכה, אף כי אין חובה לכך (מדובר לרוב יותר על אינטרס של השוכר מאשר של המשכיר). בחלק זה יש גם להגדיר במדויק מתי יכול להתקיים פינוי מוקדם של הנכס המושכר. פינוי מוקדם לפי חוזה שכירות דירה צריך להיות משני הצדדים – לרוב מהצד המשכיר אם הוא רוצה למכור את הנכס, ומהצד השוכר ממגוון של סיבות שונות. עם זאת בחוזה יש לכתוב בבירור שיש להודיע מוקדם ככל האפשר על הפינוי המוקדם.

2. תנאי הדירה: יש להגדיר במדויק בתוך חוזה שכירות דירה למה ישמש הנכס המושכר – האם למגורים, לעסקים, וכיו”ב. ההגדרה חייבת להופיע, משום שלצערנו יש הפרות שונות של חוזים לדירות אשר היו אמורות לשמש למגורים בפועל שימשו לעסק (למעט מקצועות חופשיים שונים שאינם מחייבים שינוי מהותי של הדירה). כמו כן, בסעיפים הנ”ל של חוזה שכירות דירה יש להגדיר גם את תכולת הדירה (זו לרוב מצורפת בנספח) מטעם המשכיר: האם המשכיר כלל בתוכה כבר ארונות, מקרר, מכונת כביסה, ספות, טלוויזיה וכיו”ב. הסעיף הנ”ל חשוב בעיקר כאשר השוכר יתפנה מן הדירה – ולא ייקח עימו חפצים שאינם ברשותו.

3. הפרת החוזה: רבים אולי חושבים שזה החלק הכי לא נעים בתוך חוזה שכירות דירה, אך זה החלק החיוני ביותר. חשוב שוב לזכור: רוב חוזי הדירה אינם מופרים. אולם חלק זה נחוץ בכל חוזה (ולא רק בחוזה לשכירות דירה) גם כדי ששני הצדדים דווקא יוכלו להראות כי הם מתכוונים לעמוד בהתחייבויות השונות שלהם – שהרי איש איננו רוצה שיופעלו נגדו הסעיפים הנ”ל. יש להגדיר בדיוק מה ייחשב כהפרה מצד המשכיר, מצד השוכר, ומהם הפיצויים המגיעים לכל צד.

עכשיו אפשר לחתום

אחרי שווידאתם שכל החלקים והסעיפים הנ”ל מופיעים בתוך חוזה שכירות דירה, אתם יכולים לשבת ולחתום על החוזה. אם אינכם מבינים תמיד את השפה של החוזה ואתם מהצד השוכר – אפשר ללכת ולהראות את החוזה לעורך דין אשר מומחה בדיני חוזים, ע”מ שיוודא כי הסעיפים כולם הוגנים והגיוניים. אם זו הפעם הראשונה שאתם מנסחים חוזה שכירות דירה מהצד המשכיר – גם אז כדאי שתפנו לעו”ד מקצועי שיוכל לסייע לכם בניסוח החוזה.

עו”ד אילן הלוי (45), בוגר תואר ראשון ושני מאוניברסיטת ת”א. עוסק בתחום הנדל”ן מאז שנת 1987, בעל ניסיון רב בתחום התמ”א 38, וכן בעל ניסיון מקצועי רב כמנהל בגופים משמעותיים בתחום הנדל”ן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלויכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מפתח.אין באמור לעיל ובאתר תמ”א 38 משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תמה 38 לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תמ”א 38 עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלוי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: דגל.
פרטי יצירת קשר:

שד שאול מלך 8, תל אביב

בית אמות משפט (קומה 8)

טל’ 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף