לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

יש מחיר לפונדקאות – מהו?

יש מחיר לפונדקאות - מהו?

הליך פונדקאות נועד לאפשר לאנשים שאין להם אפשרות לעבור היריון לעשות זאת באמצעות אשה פונדקאית. מהי בדיוק פונדקאות? כמה היא עולה? מה ההבדל בין פונדקאות מלאה לפונדקאות חלקית? ואלו בעיות משפטיות יכולות לצוץ במקרה של פונדקאות? על כך במאמר שלפניכם.

רבים זוכים להגשים את החלום ולהביא לעולם ילד משלהם על ידי היריון רגיל. אולם, ישנם אנשים שאין להם מסוגלות לעבור היריון. לפעמים מדובר ברווקים שלא מצאו בת זוג, לפעמים מדובר בבני זוג חד מיניים, ולפעמים מדובר בבני זוג רגילים שהאשה פשוט אינה יכולה להיכנס להיריון. הצד השווה שבהם, שהם רוצים להביא ילד לעולם, אך אין להם אפשרות טכנית לעבור את ההיריון.

בדיוק לשם כך קיים פתרון הפונדקאות. פונדקאית היא אשה המסכימה לעבור היריון עבור אנשים אחרים, בדרך כלל תמורת תשלום נכבד.

פונדקאות מלאה ופונדקאות חלקית

ישנם שני סוגי פונדקאות – פונדקאות מלאה ופונדקאות חלקית. פונדקאות מלאה [או: “פונדקאות הריונית”] היא פונדקאות בה גם הזרע וגם הביצית אינם שייכים לפונדקאית, והיא תורמת רק את תהליך ההיריון. לעומת זאת, פונדקאות חלקית [או: “פונדקאות מסורתית”] היא פונדקאות בה הפונדקאית תורמת הן את הביצית והן את תהליך ההיריון, ורק הזרע שייך למזמין הפונדקאות.

בפונדקאות מלאה, תהליך ההפריה נעשה מחוץ לרחם, במבחנה, והזרע מוכנס לרחם של הפונדקאית כאשר הוא כבר מופרה. לעומת זאת, בפונדקאות חלקית, תהליך ההפריה מתרחש בתוך הרחם של הפונדקאית, לאחר הזרעה מלאכותית [כלומר החדרת זרע של גבר ללא קיום יחסי מין].

מבחינת אימהות – בפונדקאות מלאה, ניתן להתייחס אל הפונדקאית כאל ‘מארחת’ בלבד, ולא כאמו של הילד. לעומת זאת, בפונדקאות חלקית, הפונדקאית היא אמו של התינוק לכל דבר וענין; זאת משום שבדיוק כמו בכל היריון רגיל, הן הביצית והן תהליך ההיריון הם שלה. תהליך מסירת התינוק בפונדקאות חלקית, אפוא, דומה מאד לאימוץ – בשני המקרים אמו הביולוגית של הילד בוחרת למסור אותו לאחרים.

מבחינת החוק בארץ, לא ניתן לבצע פונדקאות חלקית, אלא רק פונדקאות מלאה. זאת ועוד, החוק מאפשר רק לבני זוג רגילים – גבר ואשה – לבצע היריון פונדקאי, ולא לבני זוג חד מיניים או לאנשים חד הוריים.

כמה עולה פונדקאות?

בשנת 2014 אושרה בקריאה ראשונה הצעת חוק לתיקון חוק הפונדקאות, הקובעת כי מחירה המקסימלי של פונדקאות יהיה 160,000 ₪. מטרת הגבלת הסכום היא למנוע את הפיכת ההליך למסחרי. אולם, בעקבות נפילת הממשלה, הצעת החוק לא אושרה בקריאה שנייה ושלישית, ועד עתה לא קודמה.

עם זאת, מבחינה מעשית, מחיר פונדקאות אכן נע סביב 160,000 ₪.  אל סכום זה עשויות להתלוות הוצאות נוספות, ביניהן: ביגוד, נסיעות, בייבי סיטר וכדומה – כ-6,000 ₪, ליווי פסיכולוגי – כ-9,000 ₪, ייעוץ משפטי – כ-4,700 ₪, לידת תאומים – 20,000 ₪, וניתוח קיסרי – כ-5,000 ₪.

האִם הפונדקאית יכולה לסרב למסור את התינוק?

לא אחת קרו מקרים בהם אימהות פונדקאיות התאהבו בתינוק שילדו והחליטו שהן רוצות אותו לעצמן. מה הדין במצב כזה? האם הפונדקאית יכולה לוותר על התשלום ולהשאיר את התינוק אצלה, או שמזמין הפונדקאות רשאי ליטול את התינוק בעל כורחה? זו שאלה מורכבת מאד – בפרט כאשר מדובר בפונדקאית חלקית שהיא אמו של התינוק לכל דבר ועניין [עם זאת, יודגש, שוב, כי בארץ לא ניתן לבצע פונדקאות חלקית].

משום כך, אם מחליטים להיכנס לתהליך פונדקאות, כדאי מאד להיעזר בייעוץ משפטי צמוד. ההסכם בין הצדדים צריך להיות מוקפד ומוחלט מבחינה משפטית, כדי שלא תהיה אחר כך אפשרות לערער עליו. החוק בישראל מסדיר בפרוטרוט את נושא הפונדקאות, ואם תבצעו את התהליך בצורה מסודרת ומוקפדת, לא אמורות להיווצר לכם בעיות.

עו”ד אילן הלוי (45), בוגר תואר ראשון ושני מאוניברסיטת ת”א. עוסק בתחום הנדל”ן מאז שנת 1987, בעל ניסיון רב בתחום התמ”א 38, וכן בעל ניסיון מקצועי רב כמנהל בגופים משמעותיים בתחום הנדל”ן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלויכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.אין באמור לעיל ובאתר תמ”א 38 משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תמה 38 לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תמ”א 38 עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלוי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: גביע.
פרטי יצירת קשר:

שד שאול מלך 8, תל אביב

בית אמות משפט (קומה 8)

טל’ 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף