לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772

התיישנות בתביעות רשלנות רפואית

התיישנות בתביעות רשלנות רפואית

המטרה של טענת התיישנות בתביעות רשלנות רפואית היא למחוק על הסף תביעה עקב זמן רב מדי החולף בין מועד ביצוע הרשלנות, לבין מועד התביעה של הניזוק. בסעיף 2 לחוק ההתיישנות נקבע במפורש כי תביעה לקיום כל זכות שהיא נתונה להתיישנות. בהקשר של דיני נזיקין עשויה טענת התיישנות להיות קריטית, כאשר מצד שני היא גם מושפעת ממאפיינים ייחודיים. דיני הנזיקין מגדירים עוולות המקימות לנפגע זכות לפיצוי מידי המעוול. מהבחינה הזו, תפקידו של בית המשפט לוודא שהצדק נעשה והניזוק מקבל את הפיצוי הקבוע עבורו בחוקים ובזכויות. הדרך למימוש הזכות היא הגשת תביעה, אולם היא מוגבלת בזמן על ידי מוסד ההתיישנות.

מדוע צריך לקבוע תקופת התיישנות?

לדיני התיישנות הסדרים ספציפיים הממוקדים בדיני נזיקין ונוגעים לנקודת הזמן ממנה מתחילים למנות את התקופה. יחד עם זאת, כדאי ללכת צעד אחד אחורה ולהבין למה בכלל צריך את מוסד ההתיישנות.

ראשית, אי אפשר לצפות מנתבע לשמור את הראיות הנמצאות בידיו לזמן בלתי מוגבל. על החוק לקבוע מסגרת זמן מסוימת אשר לאחריה הנתבע כבר לא צריך להחזיק בציפיה לתביעה. שנית, ישנו אינטרס ציבורי להקפדה על מוסד ההתיישנות. בתי משפט אמורים לעסוק בתביעות רלוונטיות בלבד וכולנו צריכים להתגייס על מנת למנוע מהם טיפול במקרים בהם הטכנולוגיה הרפואית הייתה שונה בתכלית. מעבר לכך, ההנחה היא שלא הוגן לתת פיצוי לאדם שחיכה זמן רב טרם הפנייה אל הערכאות השיפוטיות לצורך מימוש הסעדים העומדים לרשותו בחוק.

מתי עוצרים את תקופת ההתיישנות?

תביעת רשלנות רפואית המוגשות ע”י עורך דין רשלנות רפואית מתיישנת תוך 7 שנים מיום ביצוע הרשלנות. במילים אחרות, אדם שנפגע מרשלנות רפואית ותבע את המוסד המטפל לאחר יותר מ-7 שנים, לא יקבל כל פיצוי או סעד מבית המשפט. תביעתו של האחרון תדחה על הסף והוא גם צפוי לשאת בהוצאות המשפט. אף על פי כן, קיימים מספר אירועים אשר יכולים לעצור את מניין תקופת ההתיישנות.

כל עוד מתרחש הליך משפטי בנוגע לרשלנות הרפואית, אין מונים את תקופת ההתיישנות. אם החל תהליך משפטי מן הסוג הזה תקופת ההתיישנות מתאפסת לחלוטין. אירוע רלוונטי אחר מופיע בסעיף 9 לחוק ההתיישנות, המציין כי במקום בו הנתבע הודה בזכות התובע לפיצוי יתאפס מירוץ ההתיישנות.

האם ניתן להשהות תקופת התיישנות?

יש הבדל בין עצירה של תקופת התיישנות לבין השהיה מוגבלת בזמן. ישנם אירועים המשהים את תקופת ההתיישנות עקב הטיפול של בתי המשפט, או בשל נסיבות חיצוניות אחרות. המקרה הנפוץ ביותר להשהיה כזו כולל את ההגדרה של תקופת קטינות. התיישנות לא נספרת עד שהנפגע מגיע לגיל 18. המשמעות היא שגם אם הרשלנות הרפואית התרחשה כאשר הניזוק היה תינוק או ילד, בית המשפט מאפשר לו להגיש תביעה עד גיל 25 (7 שנים מיום הגיעו לגיל 18).

בנוסף, החוק מאפשר השהיה של תקופת התיישנות במידה והתובע או הנתבע נמצאים מחוץ למדינה. השהיה זו תקפה כל עוד לא ניתן לבצע את הבירור המשפטי והיא מבוססת על סעיף מספר 14 בחוק ההתיישנות.

מהם מקרים מיוחדים של תקופת התיישנות?

סעיף 8 לחוק ההתיישנות מציין כי אם נעלמו מאדם עובדות מהותיות אשר מהוות את עילת תביעת הרשלנות הרפואית, לא יתחיל מירוץ ההתיישנות אלא ביום בו עובדות אלו מובאות לידיעתו. ידיעת הנזק לדוגמא היא עובדה מהותית לעניין המופיע בסעיף 8, ולכן במקרים מיוחדים ניתן לתבוע גם בחלוף 7 שנים ממועד קרות הנזק וגם לאחר שתקופת ההתיישנות הפורמלית חלפה

עו”ד אילן הלוי (45), בוגר תואר ראשון ושני מאוניברסיטת ת”א. עוסק בתחום הנדל”ן מאז שנת 1987, בעל ניסיון רב בתחום התמ”א 38, וכן בעל ניסיון מקצועי רב כמנהל בגופים משמעותיים בתחום הנדל”ן.

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלויכדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: מטוס.אין באמור לעיל ובאתר תמ”א 38 משום המלצה, חוות דעת משפטית או ייעוץ משפטי או תחליף לכך; כמו כן התוכן באתר תמה 38 לא מתיימר להיות מדויק ו/או מקיף ו/או עדכני, ויש לקחת בחשבון שמידע משפטי מטבעו מתיישן. כל המסתמך על המידע באתר תמ”א 38 עושה זאת באחריותו המלאה ועל דעת עצמו בלבד!

פנייה לייעוץ אישי עם עו"ד אילן הלוי

שם ושם משפחה *

מספר טלפון *

נושא הפנייה

כדי למנוע ספאם, אנא בחר מהתמונות: משאית.
פרטי יצירת קשר:

שד שאול מלך 8, תל אביב

בית אמות משפט (קומה 8)

טל’ 077-9974772


לייעוץ ראשוני ללא התחייבות:
077-9974772


מידע חשוב נוסף